Wpisane 15:37, 17 grudzień 2017 przez admin

Ja też otrzymuję faktury co 6 m-cy. I to podwójnie. Raz z budowy, i drugi raz tam gdzie zamieszkuję. U szwagra jest G11, u teściowej, gdzie mieszkam G12 bo się ostał z czasów jak “chodził” parnik codziennie. Bez nikakich zabiegów porównanie kosztów kWh wychodzi na plus dla G12 (podobna ilość osób, więcej poboru w droższej strefie, a mimo to taniej niż G11). Polecam. Na budowie też już zmieniłem na G12. A już pisałem, że dydoli odstawić scenkę w biurze obsługi i załatwić sobie rozdzielenie instalacji: dla siebie G12 na PC i dla żony G11 na resztę pożeraczy prądków coby uciąć dywagacje ile kosztuje ogrzewanie. Jest to wykonalne!!! Tylko po co jak i tak mam taniej na jednym licznikutu nie chodzi o to kiedy otrzymujesz fakturę, ale o cenę energii jaką każdy płaci wg rachunku, a ta jest tylko jedna tjdo mojego licznika zagląda 2 razy w roku inkasent (za to bierze pieniądze), mnie interesują tylko te dwie dane z faktury. Mój bilans energetyczny jest prosty i zrozumiały, do kilku lat rocznie zużywam 21000 kWh w różnych nośnikach energii tj dębina, gaz, prąd. Netto po odliczeniu sprawności kominka z pw (0,7), oraz pieca gazowego (0,93) wychodzi ok 16750 - tyle musiałbym dostarczyć energii elektrycznej licząc sprawność 100% zachowując obecny komfort, wtedy myślałbym o pc i skorzystaniu z dobrodziejstwa COP. W rozliczeniach nie dodaję energii z solarów - na to nie otrzymuję rachunków.Czy sugerujesz,że wiesz lepiej ile zużywam i ile płacę?Chesz mnie Ty rozliczyć swoim sposobem?

Ja rozumiem,ze chcesz rachunek za prąd za cały rok i ilość kWh za rok.Podzielisz to sobie i wyjdzie ci koszt 1kWh , to chcesz przyłożyć to kWh zjedzonych przez PCi i tak wyliczyć. I to ma być faktyczny koszt ogrzewania? Oświetlenie chaty wkoło, napędy do bram, hydrofor do podlewania ogródka (sporego) latem, sprzęt grający po 2h/dobe z końcówkami mocy po 500W,różne rzeczy ludzie mają - niby duperele, ale jednak maja wpływ na koszty ogrzewania

Podobny obraz

kwota podzielona przez ilość (NT+WT) kWh. nadal podajesz kwoty, procenty, ale ilość kWh zachowujesz w tajemnicy

na poprzedniej stronie prosiłem abyś nie podawał ile czego w domu używasz, naprawdę wystarczy tylko ilość kWh - mniej pisania, ale bardziej zrozumiałe

Wpisane w Bez kategorii | Comments Off Więcej »
Wpisane 15:30, 17 grudzień 2017 przez admin

kiedyś napisałem że jeżeli chcemy liczyć koszt energii zużytej przez PC to musimy mieć podlicznik i wyliczyć tylko z jego wskazań, bo żebyś nie pisał już więcej można mieć w domu dwa liczniki. Jeden dwutaryfowy i podpinamy do niego tylko PC i drugi G11 na pozostałą część. Ale w większości przypadków ta druga taryfa dla pozostałej części domu i tak się opłaca więc mając PC i G12 czy G12W płacimy mniej za pozostałą część prądu niż w przypadku G11.przy zużyciu ponad 70% w taniej taryfie dopiero wychodzi ok 40gr/kWh, jeśli ktoś na rachunku ma mniej to płaci ponad 40gr, z ost faktury wg G-11 płaciłem 0,5523zł/kWh, montaż wentylacji rozliczam też mieszkanie wg G-12, tam zapłaciłem 0,3562zł/kWh, ale przy NT/Wt ) 0,774/0,226 (raczej wśród posiadaczy pc nieosiągalne) Nie wiem dlaczego tak uparcie wrzucasz faktyczne godz.pracy PCi po konkretnych stawkach taryfowych do jednego wora z resztą żarówek w domu….choć można i tak przeliczać jak ty - nie oznacza,że tak trzeba.Nie trzeba bo jest inaczej.Moja PCi pracuje 80/20 w taryfach II/I daje to średnia dla niej 0,3434 PLN.Cały dom Z PCi ma zużycie średnioroczne 62/38 u mnie wychodzi to 0,4080 PLN. Gdybym zupełnie wykluczył PCi to i tak przestrzegając godz taryfowych połowa idzie w II taryfie.Czyli za resztę w domu dzięki G12 płaciłbym 0,4455 PLN.Bez PCi chyba bym nie zmieniał G11 i płaciłbym 0,56 PLN Gdybyś pytał ile płacicie za energie w domu ogólnie, to dokładnie liczyłbym jak ty. Ale jeżeli wiem,ze poza PCi pracują inne urządzenia niezbędne do życia w rożnych godzinach nie mając związku z ogrzewaniem to po ch….re mam to mieszać??? Tego nie rozumiem. Oświetlenia działa w I i w II taryfie , Tv, komputer także bo tak wynika z trybu życia i tak należy to przeliczać. Te inne zużycia i tak wychodzą mnie w G12 taniej niż G11.Jeszcze raz podkreślę, bez PCi nie analizowałbym aż tak prądu w domu i pewnie miałbym G11….

Zresztą szczerze, to mnie już nie interesuje aż tak bardzo ile płacę za samo PCi. Spoglądam tylko na faktury zbiorcze i płacę.Czy będę liczył jak Ty czy jak ja, rocznie wychodzi tyle samo. Wybrałem PCi i G12 i to dzięki temu płace tyle. Przykład: co i CWU wg mojego liczenia 1200 PLN i dobre drugie tyle na resztę - tak wychodzi faktycznie. Twoje liczenie u mnie to 13,6% wiecej za co i CWU czyli 1360 PLN, a reszta 1040 PLN……tylko,że to średnia za kWh za wszystko……proszę bardzo licz jak chcesz. To że mamy podliczniki i z ich wyliczeń podajemy kwoty do zapłaty ci nie pasuje? To jak to mamy zrobić?

Już ci kiedyś napisałem ale co tam, napiszę jeszcze raz.

Mamy dwa identyczne domy z identyczną instalacją PC i identycznym zapotrzebowaniu na ciepło. Domy klony.

W jednym jest jeden telewizor, pralka, lodówka, kuchenka na prąd i kilka żarówek. W drugim 7 60″ telewizorów, 10 pralek, 14 lodówek i 17 kuchenek. Do tego cały dom jest oświetlony zwykłymi 100W żarówkami jak choinka na święta. Pomijając zyski cieplne z tych odbiorników twierdzisz że ogrzewanie tych domów będzie inaczej kosztować?

re Liwko podlicznik dobra rzecz, ale wg niego dostawca nie wystawia faktur - jest tylko dla wiedzy posiadacza, który za prąd płaci jedną średnią cenę - i daje sobie głowę uciąć, że nie jest to 25gr/kWh (nie dotyczy pracowników energetyki), tylko nie dawaj znowu przykładów o kilkudziesięciu tv, lodówkach, mikrowelach i komputerach, bo ceny prądu na fakturze nie oszukasz, co 6 miesięcy otrzymuję fakturę, wg której za zużytą energię dostawcy płacę wyliczoną kwotę, tylko te dane potwierdzają koszt 1kWh. Dostawca sobie nalicza różne składowe, oraz zmusza odbiorców w taryfie G-12 do zwiększana zużycia prądu w ustalonym czasie - to zapłacą mniej. Rozliczanie zużycie energii tylko wg wybranej składowej faktury wprowadza w błąd, dlatego przy koszcie powinno się podać ilość zużytych kWh.

Wpisane w Bez kategorii | Comments Off Więcej »
Wpisane 15:27, 17 grudzień 2017 przez admin

Zuzywa cos kolo 900-1200W. PC wysoka sprawnosc ma gdy dostaje powietrze o temp ok 20 stopni i grzeje zimna wode od ok 10-15 stopni do tych 50… 900-1200W niewiele mówi, najważniejsze jest zużycie prądu w tym czasie co podawałeś oszczędności w gazie, inaczej nie policzysz czy się opłaca. Również niewiele piszesz o zużyciu drewna, może oszczędności w gazie masz głównie z palenia w kominku a pc pracuje niewiele.

z doswiadczenia wiem iz jesli pompa dostaje powietrze ok 13 stopni i grzeje wode od 30 do 50 to nie ma tak wysokiego COP. Moze wyedy ma gdzies COP na poziomie 2 moze 2,5. Ale to jest i tak okolo dwa razy taniej od pradu czy gazu. Jednak 3,8 kW czy 2,5 kW(zima) to zamalo do grzania domu te moce sa do CWU - ja swoja wmontowalem w CWU i CO ale gdyby nie kominek za gaz placilbym ciagle duzo. Kolejna rzecz taka pompa potrzebuje 500-700m3 powietrza na godzine.Trzeba pomyslec skad to powietrze brac. Koszt wyprodukowania 1kWh energii przez tą PCi przy założeniu COP 2,0-2,5 i cenie energii elektrycznej w 2 taryfie 25gr/kWh wyniesie 10-12,5gr/kWh. Ile to wychodzi przy gazie ? Z uwzględnieniem sprawności kotła zapewne ok. 2 krotnie więcej. jak ktoś uważa, że za prąd płaci 25gr/kWh - jego sprawa i pieniądze, ale z całym szacunkiem wprowadza innych w błąd i zamiast kosztu, powinien podawać zużycie w kWh - mam dość tłumaczenia ile prąd kosztuje (ile każdy za niego płaci). Dostawcy energii ustalili taką taryfę (G12), że jeśli ktoś zużywa ponad 60% w droższej, to taniej płaciłby za prąd w taryfie całodobowej (G11). Sami się do tego przyznają w kalkulatorze Jeżeli chcesz w ten sposób przeliczać, to Twoja sprawa.

Jednak ja, podobnie jak inny mają prawo mieć na ten temat inne zdanie.

Na cele inne niż ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody zużywam min. 60% energii w 2 taryfie. Wiąże się to z pewnym reżimem, np. pralka i zmywarka pracują głównie w 2 taryfie, ale nie jest aż tak uciążliwe. Dzięki temu korzystając z taryfy G12 mam energię do tych celów tańszą niż miałbym przy taryfie G11.

Na cele ogrzewania i przygotowania ciepłej wody w min. 80% korzystam z 2 taryfy (te 20%, to praktycznie w najchłodniejszych miesiącach roku).

Mam osobny podlicznik dla pompy ciepła. Dlaczego mam więc ogrzewanie wrzucać do “wspólnego worka”?

Czy gdybym zastąpił PCi kotłem na paliwo stałe, to płaciłbym mniej za energię na cele inne niż ogrzewanie i ciepłą wodę?

Jeżeli chcesz liczyć Twoim sposobem, to odejmij z kosztów jakie generuje np. PCi kwotę, o którą niższe będą rachunki za pozostałą energię elektryczną (np. przy taryfie G11 płaciłbyś za tę energię 220zł/miesiąc (przyjąłem 55gr/kWh), a przy G12 z pompą ciepła zapłacisz 160zł/miesiąc (przy cenie średniej energii 0,40zł/kWh).

W tym układzie jest pewne ryzyko. Część ciepła wykorzystywanego przez PCi pochodzi z kanału wentylacyjnego biegnącego przy kominie. Spowoduje to oczywiście wychłodzenie samego komina. To z kolei może spowodować gorszy ciąg w kominie, a w skrajnych przypadkach także zawilgocenie komina. Warto więc zadbać o szczegóły przy tym rozwiązaniu.

Wpisane w Bez kategorii | Comments Off Więcej »
Wpisane 15:24, 17 grudzień 2017 przez admin

Na CO dla twojego domu w przybliżeniu będzie to około 2-2,5tyś a na CWU dla 4 osób około 300zł rocznie. Mam podłogówkę w całym domu, również w sypialniach. Ta temperatura podłogi w rzeczywistości jest ledwo wyczuwalna a w domu jest ciepło. Sprawuje się znakomicie i w dodatku nie trzeba inwestować kolejnych pieniędzy na mieszany system. Szkoda że tak daleko mieszkasz bo bym cię chętnie zaprosił żebyś się na własnej skórze o tym przekonał. Wielu tu na forum ma mieszane systemy i wielu z nich wybrało by dzisiaj właśnie podłogówkę w całym domu.

Z groszkiem jest ten kłopot że często jest różnej jakości. Jest nawet na forum ranking który lepszy.Poszukaj to się przekonasz że wcale nie jest takie piękne jak to opisują. Ogólnie więcej kłopotu niż to wszystko warte. Za niewiele większe pieniądze będziesz mieć system bezobsługowy i niskie rachunki. Ale to twój dom i twój wybór. analizując koszty zużycia energii z Twojego opracowania dochodzę do wniosku że przy moim domu koszty eksploatacji pc i kotła na ekogroszek będą bardzo zbliżone, ogromny plus pc to oczywiście bezobsługowość ale koszty instalacji tego systemu są niemal dwukrotnie wyższe, muszę to dobrze przemyśleć Nie żebym cię namawiał bo w sumie co to mnie obchodzi czym będziesz grzał ale moja znajoma sprzedaje kotły na eko-groszek i powiedziała mi że przyjacielowi nigdy by go nie poleciła. Sprzedaje bo musi. Jest pracownicą ale widzi ile z nimi jest kłopotu. W domu mam piwnice i strych, pompa stoi w piwnicy pobiera powietrze z piwnicy a wyrzuca na zewnatrz domu.

Procz pompy mam w domu jeszcze inne urzadzenia grzwcze czyli: piec kondensacyjny gazowy i kominek z plaszczem wodnym.

Mam zbiornik na wode CWU z 2 wezownicami 300l oraz dokupielm bufor do CO o poj 1000l.

Powierzchnia calego domu wlacznie z piwnica to 300m2. Strychu nie licze jest nieużytkowy.

Znalezione obrazy dla zapytania dom energooszczędny

W piwnicy zrobilem dziure do kanalu wentylacyjnego  przepychanie kanalizacji stykajacego sie scianka z kanalem do odprowadzania dymu z kominka (ktory mam na parterze w salonie), nastepnie wybilem kolejna dziure w tym kanale went. tym razem na strychu zamykajac jednoczesnie prawie szczelnie doplyw powietrza z powyzej,

Dzieki temu pompa ssie mi powietrze ze strychu, mimo iz miedzy strychem a poddaszem mam 35 cm welny mineralnej zawsze cos tam z tego ciepla ucieknie, nastepnie to powietrze ogrzewa sie po drodze dzieki kominkowi. Jak juz wspomnialem kanal wentylacyjny styka sie scianka(nagrzaną) z kanalem do odprowadzania spalin z kominka.

Efekt jest taki ze w nieogrzewanej piwnicy (przy temp wiadomo jakie mamy na zewnatrz) mam ciagle plus 13(grudzien - luty) - plus 18 stopni(listopad), a pompa dziala i ssie powietrze u mnie od 21 do 6 rano. W tych godzinach mam tanszy prad - 20 i pare groszy za kWh.

Pompe i kominek podpialem razem(kazde z nich ma swoja pompa) by ogrzewaly mi baniak na wode CWU 300l plus bufor do CO 1000l. Piec kondensacyjny bierze wlasnie te juz nagrzana wode z bufora i ewentualnie ja dogrzewa.

Zuzycie gazu spadlo mi z :

7-10m dziennie (w listopadzie) do 2m dziennie,

ok 12m (grudzien) do 2,7m dziennie

ok 16m dziennie (w styczniu i lutym) do ok 5,5m dziennie ,

Porównuje tu zużycia jakie mialem w analogicznych 4 poprzednich okresach grzewczych do obecnego po zakupie PC.

Zreszta jesli ktos nie wierzy moge w pdfie wrzucic tu moje rachunki za gaz poprzednie i obecne.

Miedzy zbiornikami mam reczny zawor dzieki temu latem PC bedzie mi grzala tylko 300l CWU.

Jestem bardzo zadowolony.

A teraz ciekawostka dla zainteresowanych zakupem:

Co byscie powiedzieli na to iz znalazlem w Chinach fabryke, ktora produkuje wlasnie takie pompy z zasobnikiem 150-300l w zaleznosci od konfiguracji. Identyczny wyglad, bez znaku marki oczywiscie, ta sama sprezarka Panasonica, dodatkowa wezownica, grzalka, te same parametry, nawet ich instrukcja ma w wiekszosci te same obrazki co instrukcja Hewalexu.

Cena ok 4000 zl brutto juz ze sciagnieciem i clem.

Jednak 2 minusy:

- minimalne zamowienie 41 sztuk - kontener,

- po zlozeniu zamowienia trzeba poczekac ok 30 dni na zaladunek (produkcje) plus statek z Chin plynie 2 miesiace!! strasznie dlugo chyba przez tych piratow somalijskich, wiem bo sciagam z Chin elektrownie wiatrowe….

Nawiazalem tez kontakt z inna chinska fabryka, ktora ma łudzaco podobne pompy ciepla do pomp z zasobnikiem CWU Viessmanowych o mocach grzewczych i 2,6kW i mocniejsze 4,2kW. Minimalne zamowienie kontener - 24 sztuki :) acha - no i nie kosztuje 12 tys!!! tylko kolo 5 ;)

Nie od dzis wiadomo iz lusterko do samochodu produkowane w Chinskiej fabryce z nadrukowanym znakiem niemieckiej marki samochodowej kosztuje 2 razy wiecej niz takie samo lusterko z tej samej fabryki ale bez znaczkow

Powiem ci tak. Razem z kolegą równo zaczęliśmy budowę. Namawiałem go na PC ale on się uparł na groch. Kupił drogi piec Klimosza. Teraz gdy do mnie przychodzi to szlag go trafia jak widzi pompę. W dzisiejszych czasach bezobsługowość to podstawa. Po co sobie życie utrudniać skoro można łatwiej?  znajdziesz w arkuszu zapisy kosztów zużycia energii paru osób z forum w ubiegłym sezonie, oraz w moim wątku opis kosztów i sposobu założenia najprostszego do wykonania kolektora ziemnego - spiralnego. Może się to przydać. Jeśli się zdecydujesz na pc, to koniecznie załóż wszędzie podłogówkę a nie grzejniki. Ja mam oba rozwiązania i podłogówka jest o wiele, wiele lepsza…

Mieszkam z pompą dokładnie rok czasu i nigdy zimą nie musiałem dogrzewać nawet przy największych mrozach. Te pompy których linki podałem są polskiej produkcji ale w środku mają podzespoły takie same jak drogie zachodnie więc nie ma sensu przepłacać.

Wpisane w Bez kategorii | Comments Off Więcej »
Wpisane 15:15, 17 grudzień 2017 przez admin

Aktualnie jestem na etapie wykonywania instalacji w nowo powstającym domu jednorodzinnym. W chwili obecnej utkwiłem na etapie wyboru sprzętu do ogrzewania CWU. Rodzina 4 osobowa dom ok 250m2. Kotłownie planuję na paliwo stałe (piec retortowy na ekogroszek). Niedawno moją uwagę przykuł podgrzewacz z pompą ciepła Hewalex. Robiłem kalkulacje dla pompy na CO i CWU i przy zapotrzebowaniu energetycznym mojego domu jest po prostu nieopłacalne inwestycja. Samo wykonanie wymiennika poziomego lub pionowego kosztowałoby krocie.

Pomysł jest taki aby w okresie grzewczym ogrzewać CWU w zbiorniku za pomocą wężownicy z kotła CO a poza sezonem pompą ciepła i ewentualnie dogrzewać zainstalowaną grzałką. A jakie masz zapotrzebowanie? Jeżeli bardzo małe to faktycznie się nie opłaca i wielu tutaj na tym forum grzeje prądem i mają naprawdę niskie rachunki ale jeżeli masz powyżej 50w/m2 to pompa ci się zawsze opłaci. Pompą ogrzewa się kościoły, hale i wiele nieocieplonych zabytków.jakie dane potrzebujesz do przybliżonych wyliczeń? jak się zastanawiałem nad sposobem ogrzewania a było to początkiem roku kiedy budynek był jeszcze na projekcie to wyliczenia kosztów mnie odstraszyły. Wyliczenia z początku roku gdzieś się zapodziały

Napisz coś więcej o swoim domu to podam ci mniej więcej koszt układu z PC.z tym że wymiary domu zostały zwiększona do 12×15m oraz dodane częściowe podpiwniczenie (2/3 budynku) Obejrzałem projekt i pierwsza uwaga to kotłownia jest w takim miejscu że latanie z workami grochu to będzie utrapienie.

Ale o pompie.

Dlaczego nie zrobisz podłogówki w całym domu? Jest to świetne rozwiązanie dla każdego źródła ciepła. Dla pompy idealne.

10cm styro to trochę mało. Daj 15 a nawet 20. Zapłacisz więcej tylko za styropian bo robocizna się nie zmieni a te pieniądze szybko ci się zwrócą.

Masz świetną działkę na poziomy kolektor gruntowy a jest to tańsze rozwiązanie niż odwierty.

Kolektor możesz wykonać samemu + koparka i powinieneś bez problemu się zmieścić w granicach 10 000zł. Jest to dość łatwa robota a wiedzę na jej temat chętnie ci tu na forum podamy.

Pompę możesz już mieć za około 15tyś.

Więc kupując pompę wydasz podobne pieniądze co na piec i pompę do CWU. Zapłacisz jedynie więcej za kolektor.

Będziesz miał bezobsługowy system i niskie rachunki.

Szkoda że dopiero teraz o to pytasz bo jeszcze mogłeś zaoszczędzić nie budując komina.

Wiem, wiem że ceny pomp ciepła mogą czasami skutecznie wybić temat z głowy ale wcale nie musi być drogo.

który ma pompę tej pierwszej firmy co ci podałem. Możesz go zapytać co i jak w temacie. Facet jest łebski (słodzę) i napewno pomoże. Ja mam pompę tej drugiej firmy i po roku nie zamienił bym jej na żaden inny system.

podłogówka będzie w pomieszczeniach: parter 1,2,4,5,9,10 oraz poddasze 7

budynek będzie docieplony styropianem min 10cm, strop wełna mineralna 30cm

Dla przykładu moja pompa kosztowała 10tyś.+ kolektor 10 + graty do kotłowni (te same co do twojej więc pominę)

Wpisane w Bez kategorii | Comments Off Więcej »
Wpisane 20:06, 23 maj 2017 przez admin

Jeszcze niezamieszkany, nie ma piwnicy i nie ma strychu. Ma poniżej 130 mkw, bo rzutem na taśmę, załapaliśmy się na “Rodzinę na swoim”. A i działka na tyle nieduża, że większy budynek za dużo by jej pewnie zajął. Jest pomieszczenie gosp. na parterze, jest pralnia (nie umiem tego zdrobnić, ale maleńka) na piętrze, jest przedłużony jednostanowiskowy garaż. Będzie domek w rogu ogródka na narzędzia ogrodnicze. niekoniecznie - my mamy bardzo dużą działkę i co z tego? jak warunki zabudowy swoje i nie mogliśmy postawić nic więcej niż dany metraż… pewnie że możnaby to obejść - podzielić działkę na pół i wtedy na każdym pół mogę mieć określony warunkami metraż, ale ta papierologia zabiera cenny czas

Czy wystarczy? Musi. Ale nie przewiduję problemów. Teraz mamy garaż i auto stoi pod chmurką od wiosny do późnej jesieni i dwie piwnice do których nie mam po co chodzić. Jest nas trójka, rowerów mamy kilka, podobnie jak nart, desek i temu podobnych przeszkadzajek. Zmieszczą się w garażu, sezonowe sprzęty podwieszone, reszta spokojnie na ścianie lub po prostu postawiona. Siostra ma wielki wolnostojący garaż z dodatkowym pomieszczeniem i strychem, do tego sporych rozmiarów domek “narzędziowy” i wieczne problemy z milionem rzeczy, których nie ma gdzie wstawić, ale których również po prostu nie potrzebuje. Obrastają w niepotrzebne kolejne zestawy ogrodowe, rzeczy do późniejszego (czyt. nigdy) wykorzystania. Miło mieć spore zaplecze, ale taką mamy naturę, że potrzeba nas troszkę przypilnować, bo sami nie wiedząc kiedy, zakopiemy się w przedmiotach. A taka nieco ograniczona przestrzeń dobrze wpływa na utrzymanie dyscypliny.No widzisz i tu tez mamy skrajnie odmienne poglądy

bo moim zdaniem mieszkanie w domu narzuca pewien styl zycia ze tak to okreslę

- trzeba sprzątac dodatkowe pomieszczenia

- trzeba odgarnąc snieg przed posesją

-ogarnąc ogród

- rower odpuszę ale zakładam ze masz dalej do sklepu niz tam gdzie dotychas mieszkałas wiec rowej sie przyda aby pojechac na szybkie poranne zakupy dla zdrowia i sportu

i teraz popatrz

kiedys bym nie uwierzył ze potrafię wykonac tyle pracy fizycznej ktora daje mi to ze o dziwo lepiej sie czuję

nie mowiac o ciagłym koszeniu - nawet uczulenia na trawę mi przeszły

W temacie - podstawowa rzecz, której nie należy nigdy robić przy urządzaniu/budowaniu domu. Nie wolno wierzyć, ba, nie wolno mieć nawet nadziei, że policzyliśmy wszystkie wydatki dokładnie

Wpisane w Bez kategorii | Comments Off Więcej »
Wpisane 20:04, 23 maj 2017 przez admin

Jeżeli chodzi o ocieplenie - to na piętrze spokojnie starczy 5cm na stropie. Na parterze bez zastanowienia się dokładaj styropian. Na dzisiejsze standardy 10cm na podłodze to rozsądne minimum. Z piętrem się nie masz co stresować, bo najwyżej u góry mniej grzejniki będą pracowały. Za to ocieplenie wełną dachu to już także poważna sprawa, której warto nie lekceważyć.Dochodzi jeszcze kwestia uszkodzeń mechanicznych np. przez grad lub cegłówkę wesołych dzieciaków. W kolektorze płytowym naprawa sprowadza się do wymiany szyby osłaniającej wymiennik. Prosta i nie droga sprawa. A w kolektorze próżniowym to zakup nowego elementu.

Można oczywiście kupić więcej kolektorów tak by zimą spokojnie starczyło na nagrzanie wody i na centralne ogrzewanie (wspomaganie) to pytanie co zrobisz z ciepłą wodą latem, kiedy słońca będzie dużo a centralne nie będzie działało?

Jeśli miałbyś zainstalowaną pompę ciepła i odpowiedni rodzaj gruntu mogący magazynować nadwyżki ciepła to mógłbyś latem ciepło z kolektorów magazynować w gruncie na zimę. Technika prosta, jednak rzadko stosowana ze względu na niepotrzebne koszty i ograniczenia w powierzchni dachu.

Próżniowe czy płaskie - próżniowe dają uzysk około 30% więcej niż płaskie w skali roku, natomiast na tej samej powierzchni grzewczej kosztuję 2 razy więcej. Ogólnie próżniowe (rurowe) mają słabszą moc grzewczą niż płaskie (przykład Hewalex, badania SPF) odpowiednio 791W dla próżniowego i 1458W dla płaskiego. Roczny uzysk płaskiego to ok 520kWh dla próżniowego 670kWh.

Ogrzewanie kolektorami zimą to mit i odpuść sobie tą teorię. Zimą jest mało słońca i z ledwością kolektory nagrzeją (o ile nagrzeją) zbiornik wody użytkowej. Można oczywiście kupić więcej kolektorów tak by zimą spokojnie starczyło na nagrzanie wody i na centralne ogrzewanie (wspomaganie) to pytanie co zrobisz z ciepłą wodą latem, kiedy słońca będzie dużo a centralne nie będzie działało?

Jak chcesz kolektory to dobierz je pod kątem tylko wody użytkowej by latem były lekko przewymiarowane i będzie dobrze.Użytkuję kolektory płaskie, 3 panele. Podobnie jak kolega yaiba83 uważam że wykorzystanie ich zimą mija się z celem. Nawet w słoneczne dni kąt świecenia słońca i krótka dlugośc dnia spowodują bardzo mały uzysk energii. Za to już od połowy kwietnia ciepłą wodę grzeję tylko kolektorem. Do systemu wprowadziłem małe usprawnienia polegające na zbiorniku 400 l ( 4 osoby) ze stali nierdzewnej i zmiękczaczu wody. W słoneczne dni nie stanowi problemu nagrzanie wody do temperatury pzrekraczającej 80 st C, co daje zapas na dni pochmurne. Usprawniłem też nieco izolację zbiornika bo dla deltaT 60 st C straty ciepła na zbiorniku są spore.

Ja jestem zwolennikiem płaskich, bo jeszcze nie trafiłem na uszkodzenia takich kolektorów, choć moje doświadczenie nie jest wielkie. Jeżeli chodzi o próżniowe to zdarza się słyszeć o rozszczelnionych rurach.

Wpisane w Bez kategorii | Comments Off Więcej »
Wpisane 19:58, 23 maj 2017 przez admin

Jeżeli chodzi o ocieplenie - to na piętrze spokojnie starczy 5cm na stropie. Na parterze bez zastanowienia się dokładaj styropian. Na dzisiejsze standardy 10cm na podłodze to rozsądne minimum. Z piętrem się nie masz co stresować, bo najwyżej u góry mniej grzejniki będą pracowały. Za to ocieplenie wełną dachu to już także poważna sprawa, której warto nie lekceważyć.Dochodzi jeszcze kwestia uszkodzeń mechanicznych np. przez grad lub cegłówkę wesołych dzieciaków. W kolektorze płytowym naprawa sprowadza się do wymiany szyby osłaniającej wymiennik. Prosta i nie droga sprawa. A w kolektorze próżniowym to zakup nowego elementu.

Można oczywiście kupić więcej kolektorów tak by zimą spokojnie starczyło na nagrzanie wody i na centralne ogrzewanie (wspomaganie) to pytanie co zrobisz z ciepłą wodą latem, kiedy słońca będzie dużo www a centralne nie będzie działało?

Jeśli miałbyś zainstalowaną pompę ciepła i odpowiedni rodzaj gruntu mogący magazynować nadwyżki ciepła to mógłbyś latem ciepło z kolektorów magazynować w gruncie na zimę. Technika prosta, jednak rzadko stosowana ze względu na niepotrzebne koszty i ograniczenia w powierzchni dachu.

Próżniowe czy płaskie - próżniowe dają uzysk około 30% więcej niż płaskie w skali roku, natomiast na tej samej powierzchni grzewczej kosztuję 2 razy więcej. Ogólnie próżniowe (rurowe) mają słabszą moc grzewczą niż płaskie (przykład Hewalex, badania SPF) odpowiednio 791W dla próżniowego i 1458W dla płaskiego. Roczny uzysk płaskiego to ok 520kWh dla próżniowego 670kWh.

Ogrzewanie kolektorami zimą to mit i odpuść sobie tą teorię. Zimą jest mało słońca i z ledwością kolektory nagrzeją (o ile nagrzeją) zbiornik wody użytkowej. Można oczywiście kupić więcej kolektorów tak by zimą spokojnie starczyło na nagrzanie wody i na centralne ogrzewanie (wspomaganie) to pytanie co zrobisz z ciepłą wodą latem, kiedy słońca będzie dużo a centralne nie będzie działało?

Jak chcesz kolektory to dobierz je pod kątem tylko wody użytkowej by latem były lekko przewymiarowane i będzie dobrze.Użytkuję kolektory płaskie, 3 panele. Podobnie jak kolega uważam że wykorzystanie ich zimą mija się z celem. Nawet w słoneczne dni kąt świecenia słońca i krótka dlugość dnia spowodują bardzo mały uzysk energii. Za to już od połowy kwietnia ciepłą wodę grzeję tylko kolektorem. Do systemu wprowadziłem małe usprawnienia polegające na zbiorniku 400 l ( 4 osoby) ze stali nierdzewnej i zmiękczaczu wody. W słoneczne dni nie stanowi problemu nagrzanie wody do temperatury przekraczającej 80 st C, co daje zapas na dni pochmurne. Usprawniłem też nieco izolację zbiornika bo dla deltaT 60 st C straty ciepła na zbiorniku są spore.

Ja jestem zwolennikiem płaskich, bo jeszcze nie trafiłem na uszkodzenia takich kolektorów, choć moje doświadczenie nie jest wielkie. Jeżeli chodzi o próżniowe to zdarza się słyszeć o rozszczelnionych rurach.

Wpisane w klimatyzacja | Comments Off Więcej »
Wpisane 19:28, 16 styczeń 2017 przez admin

Wydaje mi się że problem nie wynika z przepisów tylko - zasad obowiązujących w budynkach wielorodzinnych

Ja tylko przypomnę, że chodzi o indywidualny zbiorczy kanał wentylacyjny z wentylatorem wyciągowym dla kuchni z kuchnią gazową i kotłem c.o. podłączonym na SPS. Kuchenka gazowa w kuchni a kocioł w łazience - zasilane gazem ziemnym. Jakie przeciwwskazania do zastosowania zbiorczej mechanicznej wentylacji dla tych dwóch pomieszczeń?

W blokach gierkowskich jest zbyt mało kominów wentylacyjnych wiec do wspólnego przewodu wentylacyjnego włączane sa mieszkania co drugie pietro. U rodziców mojego męża kuchnia jest od południowego zachodu - efekt ukrop w porze gotowania obiadu.

On jeszcze jako kawaler szarpnął się i zainstalował mamie klimę w kuchni, która działa bez zarzutu już 10 lat - oczywiście jest serwisowana.

My mamy mieszkanie od północy i jest git.

Jak widzę jako atut przy sprzedaży słoneczne mieszkanie to zawsze mam uśmiech na twarzy, szczególnie jak u sąsiadów z naprzeciwka w ciągu lata wiecznie rolety zasłonięte - i co im po tym słonecznym mieszkaniu .

Dom mamy tak ułożony że od południowego zachodu jest garaż, łazienka, garderoba. Kuchnia północny wschód, to samo taras, jadalnia, salon jedną ścianą na południe - no ale nie można mieć wszystkiego.

Istnieje również niebezpieczeństwo samowoli i włączenia się lokatora do nie swojego kanału wentylacyjnego.

Zysk z klimatyzacji to chyba tylko dobre samopoczucie dopóki bakterie w rurach/filtrach nie namnożą się

jeżeli do wspólnego kanału jeden zacznie tłoczyć spaliny pod ciśnieniem to na innym piętrze wtłoczy te spaliny do mieszkania

Ja tylko przypomnę, że chodzi o indywidualny zbiorczy kanał wentylacyjny z wentylatorem wyciągowym dla kuchni z kuchnią gazową i kotłem c.o. podłączonym na SPS. Kuchenka gazowa w kuchni a kocioł w łazience - zasilane gazem ziemnym. Jakie przeciwwskazania do zastosowania zbiorczej mechanicznej wentylacji dla tych dwóch pomieszczeń?

u nas w Poznaniu takie zakazy wprowadziły spółdzielnie mieskaniowe - chyba nie mam pewności

Czyli mam rozumieć że warto inwestować w takie cudeńko tylko nie żałować potem na serwis bo “chytry dwa razy więcej płaci”  Tylko teraz kwestia tego jakie urządzenie wybrać?

Nie wiem jaka jest sytuacja ale kominiaż widocznie ma jakieś wątpliwości - ale powinien wiedzieć dlaczego nie wolno.

Wpisane w Bez kategorii | Comments Off Więcej »
Wpisane 19:24, 16 styczeń 2017 przez admin

Proponuję lekturę “Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z 12.04.2002 z późniejszymi zmianami, ostatnie zmiany z 01.01.2009: Paragraf 150, ustęp 9 i 10.:

§ 150. 1. W przypadku zastosowania w budynku przepływu powietrza wentylacyjnego między pomieszczeniami lub strefami wentylacyjnymi, w pomieszczeniu należy zapewnić kierunek przepływu od pomieszczenia o mniejszym do pomieszczenia o większym stopniu zanieczyszczenia powietrza.

2. Przepływ powietrza wentylacyjnego w mieszkaniach powinien odbywać się z pokoi do pomieszczenia kuchennego lub wnęki kuchennej oraz do pomieszczeń higienicznosanitarnych.

3. W instalacjach wentylacji i klimatyzacji nie należy łączyć ze sobą przewodów z pomieszczeń o różnych wymaganiach użytkowych i sanitarno-zdrowotnych. Nie dotyczy to budynków jednorodzinnych i rekreacji indywidualnej.

4. W instalacjach wentylacji i klimatyzacji przewody z pomieszczenia zagrożonego wybuchem nie mogą łączyć się z przewodami z innych pomieszczeń.

5. Dopuszcza się wentylowanie garaży oraz innych pomieszczeń nieprzeznaczonych na pobyt ludzi powietrzem o mniejszym stopniu zanieczyszczenia, niezawierającym substancji szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych zapachów, odprowadzanym z pomieszczeń niebędących pomieszczeniami higienicznosanitarnymi, jeżeli przepisy odrębne nie stanowią inaczej.

6. W pomieszczeniach w budynkach użyteczności publicznej i produkcyjnych, których przeznaczenie wiąże się z ich okresowym użytkowaniem, instalacja wentylacji mechanicznej powinna zapewniać możliwość ograniczenia intensywności działania lub jej wyłączenia poza okresem użytkowania pomieszczeń, z zachowaniem warunku normalnej pracy przez co najmniej jedną godzinę przed i po ich użytkowaniu.

7. W pomieszczeniach, o których mowa w ust. 6, w przypadku występowania źródeł zanieczyszczeń szkodliwych dla zdrowia lub źródeł pary wodnej, należy zapewnić stałą, co najmniej półkrotną wymianę powietrza w okresie przerw w ich wykorzystywaniu, przyjmując do obliczania wentylowanej kubatury klimatyzacja montaż Warszawa nominalną wysokość pomieszczeń, lecz nie większą niż 4 m, lub zapewnić okresową wymianę powietrza sterowaną poziomem stężenia zanieczyszczeń.

8. Instalowane w pomieszczeniu urządzenia, w szczególności zużywające powietrze, nie mogą wywoływać zakłóceń ograniczających skuteczność funkcjonowania wentylacji.

9. W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione.

10. Przepisu ust. 9 nie stosuje się do pomieszczeń, w których zastosowano wentylację nawiewno-wywiewną zrównoważoną lub nadciśnieniową.

I każdy pan kominiarz nie pozwoli na zastosowanie wentylatorka wywiewnego w kuchni. Bo nie spełniamy warunków ustępu 9.

Ale jeśli w kuchni mamy wywiew z rekuperatora a w jadalni nawiew: to mamy wentylację nawiewno-wywiewna zrównoważoną, więc spełniamy warunki ustępu 10. A na jakiej podstawie? Czyżby kuchenka gazowa była urządzeniem “gazowym, pobierającym powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia”? Bo pierwsze dwa warunki się zgadzają, ale trzeci nie. Kuchenka gazowa nie ma “grawitacyjnego odprowadzenia spalin przewodem od urządzenia”, bo nie ma tego odprowadzenia spalin w ogóle. Nie ma przepisu, który zakazywałby takiego rozwiązania. A ten zacytowany przez AMSEL fragment aktu prawnego ma się jak znaczek BMW do malucha - jeśli ten konkretny zapis odnosił by się do kuchenki gazowej to dlaczego w tym samym rozporządzeniu w ślepej kuchni z kuchenką gazową nakazuje się zastosowanie tylko i wyłącznie wentylacji mechanicznej wywiewnej i żadnej innej.

Proszę dalej podawać ewentualne argumenty za i przeciw jestem optymistycznie nastawiony

Wpisane w Bez kategorii | Comments Off Więcej »